Customer experience - dlaczego doświadczenie klienta jest tak ważne?
Wyrażenie „Customer Experience” brzmi dla wielu przedsiębiorców jak magiczne zaklęcie, które przyprawia ich o zawrót głowy. Tymczasem największe przedsiębiorstwa projektują coraz to nowsze scenariusze doświadczeń i właśnie na tym polu wygrywają rynkową konkurencję. Dlaczego Customer Experience, czyli kategoria doświadczeń klienta jest dzisiaj najważniejsza i jakie są na to dowody?
Customer Experience- trend czy metoda?
Badania potwierdzają skuteczność
Personalizacja przyszłości
Ekonomia behawioralna, jako nauka analizująca ludzkie zachowania i sposób podejmowania decyzji obaliła mit homo economicus, czyli człowieka racjonalnego. Nowa dziedzina nauki dowodzi, że człowiek podejmujący codziennie dziesiątki, a nawet setki decyzji – robi to nieracjonalnie za pomocą prostego systemu, który wynika z jego społecznego charakteru. Dlatego tak łatwo uogólnić schemat postępowania i stworzyć ich wzorzec, którym operuje większość ludzi. To właśnie dzięki temu odkryciu udaje się coraz lepiej personalizować rzeczony Customer Experience.
Na tej wiedzy opiera się nie tylko bezpośrednią obsługę klientów, aby zapewnić pozytywne doświadczenia, ale całe modele biznesowe firm. Dotychczasowe bariery między klientami a sprzedawcami praktycznie zanikają. To nie tylko wynik rosnącej wciąż konkurencji w niemal każdej branży, ale także zmiany podejścia przedsiębiorstw. Podmiotowe, a nie przedmiotowe traktowanie klienta jest dzisiaj jedyną słuszną formą komunikacji z nim. Taka zmiana nastawienia to początek do budowania własnego planu Cutomer Experience w firmie.
Wielokanałowość odpowiedzią na Customer Expierience?
Customer Expierience to gałąź w marketingu, która wyzwala wiele nowych trendów i rozwiązań. Jednym z nich jest wielokanałowość, która w ostatnich latach rozwija się w zawrotnym tempie. Dowodem na to są m.in. badania firmy PWC, które dowodzą, że w ostatnich latach ilość firm inwestujących w sprzedaż wielokanałową wzrosła z 30 proc. do 80 proc. Przedsiębiorstwa, które dostosowały sposób dystrybucji swoich produktów do aktualnych wymagań rynku stały się o wiele bardziej konkurencyjne dla reszty rynku. Pokazuje to, że sama wielokanałowość jest jednym z elementów odpowiedzi na potrzeby Customer Experience.
Połączone kanały sprzedaży pozwalają w pełni sprostać nowym wymaganiom, które dotyczą zarówno samych zakupów, sposobu wymiany czy zwrotów, jak i dostępności produktów. Jeżeli klient w sklepie stacjonarnym nie znajdzie szukanego produktu to powinien móc zamówić go wówczas z dostawą do domu. Takie podejście sprzedawców realizuje zarówno personalizację zakupów, pozytywne doświadczenia oraz wielokanałową sprzedaż. Aby wprowadzić do firmy sprzedaż wielokanałową trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowania, które usprawnią wspominane procesy operacyjne. Tutaj z pewnością pomogą profesjonalne rozwiązania od POSitive Retail.
Więcej do przeczytania
Zastosowania KAS Samoobsługowych w branży retail: Kasa Samoobsługowa – przyszłość czy teraźniejszość?
W ostatnich latach technologia KAS (Kasa Samoobsługowa) zyskuje na popularności w branży retail. Coraz więcej sklepów decyduje się na wprowadzenie samoobsługowych punktów kasowych, co staje się nie tylko odpowiedzią na potrzeby klientów, ale również próbą zwiększenia efektywności operacyjnej.
PIM – Product Information Management – 10 najczęstszych pytań!
RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.
Jak wdrożenie w sklepie RFID może zwiększyć sprzedaż?
RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.