E-faktura od 2022 roku dobrowolna, od 2023 roku obligatoryjna!

Podatek VAT to główna składowa budżetu państwa. W ubiegłym roku dochody do narodowej kasy przekroczyły 420 mld zł, a sam wpływ z tytułu podatku od towarów i usług wyniósł ponad 180 mld. Dlatego też rząd coraz mocniej stara się uszczelnić cały system wprowadzając takie narzędzia, jak JPK (Jednolity Plik Kontrolny), split payment czy tworząc białą listę płatników.

Cyfrowa ewolucja VATu

Nowe narzędzie, które niebawem zostanie udostępnione przedsiębiorcom, od kilku lat testują zaledwie trzy kraje europejskie: Hiszpania, Portugalia i Włochy. Największe doświadczenie w elektronicznym rozliczaniu podatku VAT mają Portugalczycy, którzy system e-faktur wprowadzili już w 2012 roku. Kolejnym krajem była Hiszpania (2017), a od 2019 roku obowiązek elektronicznego rozliczania VAT-u wprowadzili Włosi. System okazał się bardzo skuteczny i w każdym z krajów ograniczył przestępstwa finansowe oraz uszczelnił obroty podatkowe od towarów i usług. Szacuje się, że w samych Włoszech roczne nieprawidłowości w rozliczaniu vatu wynoszą 200 mld euro, co stanowi 13 proc. krajowego PKB (więcej niż roczne wydatki na służbę zdrowia).

Testowo i dobrowolnie program e-faktur ma ruszyć już w październiku br.

Elektroniczny obieg faktur od wielu lat jest również praktykowany w UE na linii business – rząd. Polska jest zobowiązana do takiego przyjmowania faktur od kwietnia 2019 roku. Teraz, jako czwarty kraj w UE, mamy zacząć eliminować tradycyjne faktury na rzecz ich cyfrowej wersji przetwarzanej przez rządowy rejestr. Testowo i dobrowolnie program e-faktur ma ruszyć już w październiku br., a docelowo stanie się obowiązkiem dla wszystkim przedsiębiorców od 2023 roku. Ministerstwo Finansów chce zachęcić do korzystania z elektronicznych faktur za pomocą szybszego zwrotu podatku. Przedsiębiorcy, którzy zaczną od października korzystać z systemu mogą liczyć na zwrot VATu w ciągu 40 dni, a nie jak dotychczas w ciągu dwóch miesięcy. Ministerstwo szacuje, że w przyszłym roku na elektroniczne faktury zdecyduje się 10 proc. płatników VAT. Większość przedsiębiorców z pewnością zaczeka do wprowadzenia powszechnego obowiązku cyfryzacji faktur, obawiając się kosztów nowej technologii i skomplikowania systemu informatycznego.

Dodatkowe korzyści

60 dni --> 40 dni

Skrócenie terminu zwrotu VAT o 1/3

Kto bardziej potrzebuje e-faktur?

Resort finansów intensywnie przekonuje, że nowy system usprawni rozliczenia podatkowe i przyczyni się do szybszej wymiany handlowej. Według analityków zmiana ma przynieść również wiele korzyści przedsiębiorcom i poprawić bezpieczeństwo finansowe eliminując zatory w płatnościach faktur. Wśród pozostałych atutów e-faktur najczęściej wymienia się:

  • szybką i precyzyjną dystrybucję dokumentów. Wymian plików będzie następowała w czasie rzeczywistym, a faktury zawsze trafiają do właściwego kontrahenta (który musi potwierdzić odbiór dokumentu),
  • trwałość dokumentu. W każdym momencie będzie można uzyskać dostęp do dokumentu, który zostanie zachowany w rejestrze na 10 lat,
  • obniżenie kosztów administracyjnych. Płatnicy będą zwolnieni z obowiązku przechowywania kopii dokumentów i tworzenia własnych archiwów,
  • szybsze rozliczanie faktur korygujących. Podmiot wystawiający skorygowaną fakturę będzie mógł ją rozliczyć w tym samym okresie rozliczeniowym.

Również oczekiwane przez rząd uszczelnienie systemu podatkowego ma pozytywnie wpłynąć na całą gospodarkę. Niejednokrotnie firmy rzetelnie rozliczające się ze swoich podatkowych zobowiązań muszą konkurować z podmiotami stosującymi kreatywną księgowość lub takimi, które nagminnie mają problem z terminowym rozliczaniem faktur.

Długi czas na wdrożenia

Jak zapowiada resort finansów – z początku dobrowolne korzystanie z e-faktur – stanie się obowiązkiem. Wbrew wielu obawom nowy system ma być prosty i przejrzysty. Elektroniczne faktury będą mogli wystawiać nie tylko właściciele przedsiębiorstw ale także osoby przez nie upoważnione (w tym biura rachunkowe). Do systemu nie będą mogły trafiać wyłącznie faktury pro forma, które zgodnie z prawem nie są podstawą do opodatkowania. Funkcjonowanie systemu opierać się będzie na tworzeniu ustrukturyzowanych faktur, które za pomocą programów finansowo-księgowych przedsiębiorców będą wysyłane do systemu w formacie xml lub pdf. Wsparciem w obsłudze systemu ma być m.in. wyposażona w dodatkowe funkcjonalności aplikacja e-mikrofirma. Warto więc wykorzystać okres wdrożeniowy na zapoznanie się z formułą e-faktur i dostosowanie systemu do swojego przedsiębiorstwa aby stosunkowo wcześnie rozpocząć elektroniczną wymianę dokumentów podatkowych.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do przeczytania

PIM – Product Information Management – 10 najczęstszych pytań!

RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.

Czytaj więcej >

Jak wdrożenie w sklepie RFID może zwiększyć sprzedaż?

RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.

Czytaj więcej >