Jak obecna sytuacja na rynku wpłynęła na systemy lojalnościowe?

Trwająca wciąż pandemia koronawirusa poza kryzysem gospodarki wymusiła wprowadzenie szeregu rozwiązań, które pomogły przetrwać wielu firmom. Dzięki nowym działaniom udaje się nie tylko zachować stabilność finansową, ale także podtrzymać kluczową w tym okresie - relację z klientem. Jak dziś optymalizować swoje systemy lojalnościowe i łączyć sprzedaż wirtualną ze sprzedażą stacjonarną?

Lojalność w czasach pandemii

Rewolucje, których handel detaliczny doświadczył w bieżącym i ubiegłym roku sprawiły, że na nowo trzeba zdefiniować kilka pojęć. Wzrastająca wciąż konsumpcja, mobilność wewnątrzspołeczna i lepsze warunki ekonomiczne sprawiły, że mechanizmy rynkowe napędzające gospodarkę działały w ciągu ostatniej dekady coraz lepiej. Pandemia, z którą mierzy się cały świat, była klinem wsadzonym w tryby dobrze naoliwionej maszyny. Mimo to, wielu przedsiębiorcom udało się w mniejszym lub większym stopniu przetrwać otwierając nowe fronty w walce o klienta. Głównym problemem, z którym muszą się obecnie mierzyć przedsiębiorczy jest ograniczony kontakt i mobilność konsumentów. Większość potrzeb i konsumpcyjnych pragnień jest jednak silniejsza od koronawirusa. Widać to przede wszystkim po tym, jak wzrosły obroty sklepów internetowych oraz jak szybko lokalne przedsiębiorstwa potrafiły zaadaptować się do nowych warunków. Wydawać się może, że prowadzenie systemu lojalnościowego jeszcze nigdy nie było tak ważne, jak w czasie pandemii. Oczywiście w obecnych warunkach bardziej potrzebują go przedsiębiorstwa niż konsumenci, ale tuż po zniesieniu najważniejszych obostrzeń role te z pewnością się odwrócą. Obecnie programy lojalnościowe spełniają takie zadania, jak:

  • utrzymanie komunikacji z klientami (informowanie o trybie prowadzonej działalności i ofercie),
  • zachęcenie do zakupów online,
  • pozyskanie klientów, którzy dotychczas nie robili zakupów przez internet lub robili je w ograniczonym zakresie,
  • utrzymanie stałych klientów i stymulowanie do nowych zakupów przez specjalne oferty, które podnoszą konkurencyjność,
  • wzmocnienie więzi ze stałymi klientami, którzy są kluczowymi uczestnikami programu lojalnościowego.

Trwała i satysfakcjonująca więź z konsumentami to efekt prowadzenia skutecznego programu, który umożliwia generowanie stałego zysku. Warto jednak pamiętać, że sam system nagradzania i zachęcania do częstych zakupów jest tylko jednym z elementów strategii marketingowej. Po drodze musimy spełnić szereg innych warunków, aby osiągnąć satysfakcję stałego klienta, który nasz system premiowy będzie postrzegał jako sprawiedliwe narzędzie do korzystnej dla obu stron wymiany handlowej.

Baza, która łączy światy

Firmy, które zdecydowały się w czasie pandemii przenieść sprzedaż do internetu lub umocnić swoją pozycję w tym kanale – muszą również sięgać po nowe narzędzia marketingowe. Dodatkowo całkowitego “przemeblowania” wymagają m.in. programy lojalnościowe, które dzięki internetowej sprzedaży mogą wzmocnić swoje znacznie. Dzięki nim mamy szansę na zebranie znacznie większej ilości danych i łatwiejsze przekonanie konsumentów do wzięcia udziału w programie. Muszą one jednak zostać sprzęgnięte z pozostałymi funkcjonalnościami systemu zarządzania sklepem. Oprogramowaniem, które umożliwia włączenie programu do globalnego gospodarowania zasobami jest POSitive Retail. Dzięki niemu możliwe jest centralne zarządzanie programem lojalnościowym bez względu na liczbę, rodzaj czy lokalizację sklepów. System segregując zebrane dane pozwala nam także na tworzenie raportów, które wspierają tworzenie odpowiedniej strategii. Zebrane informacje o preferencjach poszczególnych klientów tworzą z kolei profile konsumenckie, którym przypisany jest schemat premiowania zakupów. Po stronie administratora pozostaje kontrola rentowności i wdrażanie strategii systemu. Klient natomiast dzięki systemowi POSitive Retail ma cały czas wgląd do:

  • aktualnego salda punktów,
  • historii zamówień i zrealizowanych zakupów specjalnych,
  • e-paragonów,
  • spersonalizowanych informacji i ofert.

Wzmożona sprzedaż internetowa w czasie pandemii pozwoliła nam przede wszystkim lepiej poznać klientów, dzięki ogromnej ilości zebranych danych. Wynika z nich jasno, że klienci chętnie korzystają z programów lojalnościowych i mają do nich zaufanie jeżeli są aktualizowane i podążają za ich oczekiwaniami. Takie działanie umożliwia tylko system, który gwarantuje centralne zarządzanie łączące sprzedaż stacjonarną ze sprzedażą wirtualną. W efekcie prowadzenia takiego programu premiowego walka cenowa odchodzi na dalszy plan, a wzrasta częstotliwość zakupów i wartość pojedynczych transakcji.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do przeczytania

Szansa na dofinansowanie dla firm z województwa! – Przemysł 4.0

Automatyzacja w nowoczesnej firmie to kluczowy element strategii biznesowej, kształtujący jej efektywność i konkurencyjność. Zautomatyzowane procesy przynoszą oszczędności czasu i zasobów, podnosząc produktywność pracowników i redukując koszty. Jednak warto zauważyć, że teraz jest szczególnie korzystny moment na automatyzację, dzięki dostępnym dofinansowaniom. Województwo Łódzkie oferuje przedsiębiorcom nawet 1 mln zł wsparcia na modernizację i robotyzację działań w kierunku Przemysłu 4.0.

Czytaj więcej >

Jaki sklep internetowy wybrać przy prowadzeniu działalności?

Jeśli prowadzisz działalność e-commerce, musisz wybrać odpowiedni sklep internetowy. W Polsce działa już ponad 55 tysięcy sklepów online, a popularność zakupów online rośnie. Sprawdź do czego musisz się przygotować oraz jakie najlepsze narzędzia wybrać, aby skalować swój biznes na dzisiejszym rynku. Na co zwrócić uwagę, aby odnieść sukces.

Czytaj więcej >

Opinie klientów Zalando – główne czynniki zadowolenia

Opinie klientów od lat kształtują popularności sklepów Internetowych. Każdy człowiek poszukujący przedmiotów do kupienia zwraca uwagę właśnie na opinie. To właśnie opinie kształtują w konsumentach lojalność oraz zachęcają innych do zakupu. Firma Zalando to jeden z największych sklepów w Europie gromadzący tysiące opinii. Sprawdź jakie czynniki wpływają na zadowolenie Klientów właśnie w niej!

Czytaj więcej >