PIM a PDM- różnice i korzyści biznesowe

Zarządzanie produktem to bardzo ważny element w każdym przedsiębiorstwie. Pełna kontrola nad procesami sprawia, że firma może w dużo prostszy sposób odnosić sukcesy. Na pierwszy rzut oka systemy PIM i PDM dotyczą tego samego, jednak mają inne zastosowania i cele. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Istota systemów

PIM – (ang. Product Information Management). System do zarządzania informacjami o produkcie służy do przechowywania i zarządzania danymi o produktach, takich jak: specyfikacje, opisy, obrazy, filmy, informacje o rozmiarach i kolorach, wielojęzyczne opisy produktów, czyli wszelkich wytycznych niezbędnych do wsparcia działu sprzedaży i obsługi e-commerce we wszystkich kanałach dystrybucji. Celem PIM jest zapewnienie spójności i poprawienie efektywności procesów marketingowych i sprzedażowych w całym przedsiębiorstwie (jedno aktualne źródło danych, jedna baza). Dodatkową wartością systemu PIM jest możliwość centralizacji zarządzania projektami, dzięki czemu mamy pieczę nad wszystkimi produktami w firmie.

PDM (ang. Product Data Management).– Zarządzanie danymi produktu to system, którego przedsiębiorstwa używają do obrotu informacjami w trakcie cyklu życia produktu — od koncepcji, poprzez projekt, budowanie i kompletację po wytworzenie wyrobu gotowego do sprzedaży. Dane produktu mogą obejmować różnego rodzaju pliki (szablony, projekty, katalogi, karty gwarancyjne, zdjęcia instrukcje, materiały, części składowe czy certyfikaty).  System PDM odpowiada za bibliotekę niezbędnych danych do procesu produkcji czy kompletacji wyrobu, porządkuje je oraz nadaje statusy danego etapu wytworzenia towaru. Głównym celem PDM jest efektywne zarządzanie procesem rozwoju produktu jak i zabezpieczenie współpracy między zespołami projektowymi, produkcyjnymi czy ostatecznie sprzedażowymi.

Który wybór przybliży nas do celu?

Skupmy się na obszarach o największym znaczeniu, oraz ustalmy co jest tak naprawdę wartością dodaną i jakiemu działowi może służyć. PIM najsilniej zasili zespół marketingowy oraz e-commerce. PDM natomiast, jest najbardziej przydatny na etapie rozwoju, procesu wytworzenia czy produkcji. Dobrze zaimplementowany PDM umożliwi analizę danych 360°. Zapewni kontrolę rentowności procesu, a to w dobie obecnego rynku staje się ważnym czynnikiem sukcesu i trafnym narzędziem do podjęcia odpowiednich decyzji. Aktualne trendy rynkowe: user experience, logistyka ostatniej mili i silna ekspansja polskich firm na rynki zagraniczne, wprost łączą się z kluczowymi aspektami PDM.

Popularność PDM rośnie z dnia na dzień

Producenci MŚP coraz częściej wdrażają PDM, aby uzyskać pełną kontrolę nad danymi swoich produktów i czerpać z nich korzyści. Odpowiadając na potrzeby rynku. Oprogramowanie PDM, oferowane przez LSI Software, zawierające elementy PIM obejmuje etapy planowania, wytworzenia i sprzedaży wraz z informacją zwrotną z rynku, daje znacznie większy profit – szczególnie branży detalicznej. Minimalizacja błędów podczas realizacji projektu czy śledzenie kosztów, zdecydowanie ułatwia zarządzanie biznesem i promuje współpracę między zespołami. Dzięki LSI Software wybór odpowiedniego oprogramowania PDM, może zapewnić branży retail solidne podstawy biznesu. Dziś krok w stronę cyfryzacji pozwala postawić na pełną skalowalność, niższe koszty, nowe rynki i kanały dystrybucji.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do przeczytania

Rynek mody w Rumunii

Rynek mody to druga największa branża świata pod względem sprzedaży. Czy kanały online i offline są tak samo popularne w Rumunii? Które z nich generują największe obroty i jakie otwierają szanse dla firm? Dowiedz sie więcej jakie mechanizmy możesz spotkać na Rumuńskim rynku mody oraz wykorzystaj szanse na ekspansje swojego przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej >

Jak wybrać i wdrożyć system wspierający ERP w swojej firmie

Rozbudowa i rozwijanie technologii informatycznych dało człowiekowi szanse na stworzenie systemów wspierających funkcjonowanie przedsiębiorstw. Każda firma, która określa się mianem nowoczesnej, aby utrzymać pozycję silnej i stabilnej powinna wdrożyć w swoje działania takie rozwiązania. Wdrożenie i wykorzystywanie systemów wspierających daje wiele więcej korzyści niż się zdaje. Przedstawiamy Bastion ERP.

Czytaj więcej >