PPK – czy cieszy się zainteresowaniem pracowników?

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Propozycja od rządzących, która ma za zadanie zapewnić zabezpieczenie finansowe w momencie przejścia pracownika na emeryturę. Nowoczesne rozwiązanie, czy program finansowy o niestabilnym podłożu? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków stając w jego obliczu. Jak wyglądają statystyki i sytuacja PPK dziś?

Polacy w ogniu badań

Na zlecenie PFR przeprowadzono badanie, sprawdzające między innymi preferencje Polaków dotyczące oszczędzania oraz zainteresowanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Niewiele ponad połowa badanych deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności, natomiast 47 proc. ankietowanych przyznaje, że nie odkłada pieniędzy. Spośród osób, które posiadają oszczędności, aż 73 proc. odkłada pieniądze z myślą o zabezpieczeniu bieżącym lub na emeryturę. Respondenci oszczędzają korzystając głównie z bezpiecznych, ale też nie przynoszących większego zysku instrumentów finansowych. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć należy odkładanie nadwyżek na rachunku bieżącym oraz lokatach. Popularne jest również inwestowanie w nieruchomości, akcje i obligacje. Oszczędzanie w PPK jest o prawie 10% popularniejsze wśród osób, które już posiadają oszczędności niż u tych, którzy ich nie mają.

Ograniczone zaufanie

Osobiste zainteresowanie przystąpieniem do PPK deklaruje co szósty ankietowany. Największe zainteresowanie PPK odnotowano wśród osób  w wieku 30-40 lat (34,7 proc.) i 20 do 30 lat (29,7 proc.). Pod kątem wielkości firmy, PPK zyskują uznanie wśród pracowników największych firm (pow. 250 pracowników) – 28,7 proc. i dużych (50-249 pracowników) – 24,8 proc. Zainteresowanie PPK przejawiają przede wszystkim osoby z wykształcenie wyższym magisterskim (35,6 proc.) i średnim (38,6 proc.). Jeśli chodzi zaś o miejsce zamieszkania, najwięcej zwolenników PPK mieszka w województwach mazowieckim (22,8 proc.) i śląskim (17,8 proc.).

Potrzeby pracowników w nowym świetle

Dziś statystyczny pracownik podczas podjęcia pracy wymaga już nie tylko klasycznych benefitów jak karty sportowe czy pakiety medyczne, coraz więcej osób myśli o przyszłości i poszukuje opcji jej zabezpieczenia. PPK jest szansą, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Ci pierwsi mogą otrzymywać dodatkowe wpłaty od swojego pracodawcy co pozwala zabezpieczyć swoją przyszłość jeszcze lepiej, a z drugiej strony staje się to wyjątkowym benefitem w ofercie pracy. W klasycznym ujęciu funkcjonowania programu, pracownik może odkładać miesięcznie 1,5% wartości swojej pensji brutto, a zakres między 1,5 – 2,5% dodaje pracodawca. W perspektywie kilkunastu lat pracy, może wytworzyć to odpowiednią poduszkę finansową.

Niezabezpieczona przyszłość

Z powyższych wyników badań można wysnuć wniosek, że prawie połowa Polaków nie oszczędza i nie myśli o zabezpieczeniu na przyszłość. Statystyki są jednak nieubłagane – ujemny przyrost naturalny i coraz dłuższa średnia życia oznaczają niższe emerytury. Dlatego warto już teraz pomyśleć o czasie, gdy przestaniemy być aktywni zawodowo. Pracownicze Plany Kapitałowe, jako system oszczędnościowy wspierany przez pracodawcę i państwo, to dobry sposób na sukcesywne gromadzenie kapitału na przyszłość, który pomoże w rozwoju osobistym nawet na emeryturze.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do przeczytania

Szansa na dofinansowanie dla firm z województwa! – Przemysł 4.0

Automatyzacja w nowoczesnej firmie to kluczowy element strategii biznesowej, kształtujący jej efektywność i konkurencyjność. Zautomatyzowane procesy przynoszą oszczędności czasu i zasobów, podnosząc produktywność pracowników i redukując koszty. Jednak warto zauważyć, że teraz jest szczególnie korzystny moment na automatyzację, dzięki dostępnym dofinansowaniom. Województwo Łódzkie oferuje przedsiębiorcom nawet 1 mln zł wsparcia na modernizację i robotyzację działań w kierunku Przemysłu 4.0.

Czytaj więcej >

Jaki sklep internetowy wybrać przy prowadzeniu działalności?

Jeśli prowadzisz działalność e-commerce, musisz wybrać odpowiedni sklep internetowy. W Polsce działa już ponad 55 tysięcy sklepów online, a popularność zakupów online rośnie. Sprawdź do czego musisz się przygotować oraz jakie najlepsze narzędzia wybrać, aby skalować swój biznes na dzisiejszym rynku. Na co zwrócić uwagę, aby odnieść sukces.

Czytaj więcej >

Opinie klientów Zalando – główne czynniki zadowolenia

Opinie klientów od lat kształtują popularności sklepów Internetowych. Każdy człowiek poszukujący przedmiotów do kupienia zwraca uwagę właśnie na opinie. To właśnie opinie kształtują w konsumentach lojalność oraz zachęcają innych do zakupu. Firma Zalando to jeden z największych sklepów w Europie gromadzący tysiące opinii. Sprawdź jakie czynniki wpływają na zadowolenie Klientów właśnie w niej!

Czytaj więcej >