Sklepowy system POS – sprawdź jego 5 najważniejszych funkcjonalności

Dynamicznie rozwijająca się branża handlu detalicznego sięga w ostatnim czasie po nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają budowanie przewagi konkurencyjnej. Jednym z coraz popularniejszych narzędzi są sklepowe systemy POS, które oferują wiele wartościowych funkcjonalności. Jak dobrać oprogramowanie i skonfigurować własny sprzęt czerpiąc zyski z jego możliwości?

Retail rośnie w siłę

Handel detaliczny to jedna z najszybciej odbudowujących się sektorów gospodarki po pandemicznym kryzysie. Według danych GUS w niektórych branżach wzrost rok do roku wynosi blisko 20 proc. I chociaż jeszcze do niedawna wielu analityków prognozowało kryzys tradycyjnego handlu na rzecz e-commerce, to dziś wiemy, że jest zupełnie odwrotnie. Dane za ubiegły rok pokazują bezwzględnie, że detaliczne zakupy przez Internet stanowią zaledwie 11,4 proc. całego sektora. Zamiast kryzysu w tradycyjnym handlu, analitycy widzą w nim dużą nadzieję.

Czas omnichannel

To właśnie omnichannel staje się realnym modelem, który łączy bezpieczeństwo tradycyjnych zakupów z wirtualną wygodą. Tegoroczny Adyen Retail Report udowadnia, że działania związane technologicznym rozwojem tradycyjnego handlu są pozytywnie oceniane przez samych konsumentów. Aż 61 proc. kupujących uważa, że sprzedawcy dobrze wykorzystują nowoczesną technologię do wsparcia sprzedaży. Nieco więcej, bo aż 64 proc. konsumentów uważa, że tradycyjne sklepy są ważnym punktem kontaktu, nawet gdy robią zakupy u tego samego sprzedawcy przez Internet. W przyszłość branży wierzą jednak przede wszystkim najwięksi inwestorzy. Rozwój sieci i rozbudowę portfolio obiektów deklaruje 57 proc. przedsiębiorstw sieciowych (dotyczy całego regionu EMEA). Przed branżą stoi obecnie wiele ważnych wyzwań, a rosnąca konkurencyjność wymaga nowych rozwiązań, które dadzą realną przewagę nad konkurentami.

Technologia wspierająca sprzedaż detaliczną

Systemy informatyczne rozwijają się w sektorze handlu detalicznego od blisko dwóch dekad. Przez ten czas udało się maksymalnie zoptymalizować i dostosować terminale POS do specyfiki sklepowej. Funkcjonalności, jakie oferuje współczesny Point of Sale pozwala w pełni opanować prowadzoną sprzedaż i podejmować ważne strategicznie decyzje. Wybierając oprogramowanie dla swojej firmy, warto zwrócić uwagę na zakres funkcji, które wspierają rozwój detalicznej sprzedaży. Wśród dostępnego oprogramowania warto zwrócić uwagę na takie, które gwarantują:

1. Centralne zarządzanie

System sprzedażowy powinien nie tylko obsługiwać bieżącą sprzedaż, ale także umożliwiać kontrolowanie firmowych zasobów. Rozbudowany POS powinien umożliwiać komunikację ze wszystkimi placówkami i zapewniać dostęp do danych pracowniczych (dyspozycyjność, czas pracy i osiąganych wyników sprzedażowych). Dzięki tej funkcjonalności mamy możliwość wprowadzania globalnych zmian we wszystkich sklepach oraz modyfikować grafiki pracownicze wedle potrzeb. To nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim większa efektywność działań.

2. Marketing

POS sklepowy to narzędzie, które ma nie tylko wspierać, ale również zwiększać prowadzoną sprzedaż detaliczną. Jedną z ważniejszych funkcjonalności jest tworzenie i optymalizowanie programów lojalnościowych. Mając do dyspozycji dane sprzedażowe, możemy swobodnie tworzyć strategie cross i up selling, które realnie wpływają na zwiększenie obrotów w firmie. Gromadzone dane pozwolą tworzyć skuteczne programy lojalnościowe, aby oferty lepiej odpowiadały oczekiwaniom klientów.

3. Magazyn Manager

To jedna z najważniejszych funkcjonalności, do których zostały stworzone POSy sklepowe. Dzięki nim mamy stałą kontrolę nad bieżącymi stanami magazynowymi co umożliwia nam odpowiednie zatowarowanie. Z poziomu systemu POS sprzedawcy mają ponadto dostęp do informacji o dostępnych wariantach produktów. Wiedzą, które produkty mogą zaoferować, a które wymagają dostarczenia do sklepu. Funkcjonalność ta jest niezwykle ważna w przypadku wielokanałowej sprzedaży, która wymaga ciągłej kontroli stanów magazynowych na żywo.

4. Bezpieczeństwo danych

Terminal POS przeznaczony do pracy w branży retail gwarantuje bieżącą synchronizację danych. Dzięki czemu ograniczamy obieg tradycyjnych dokumentów i niwelujemy błędy komunikacyjne między lokalizacjami. Dane o prowadzonej sprzedaży są zbierane automatycznie i nie wymagają ręcznego przetwarzania. Administrator systemu może nimi swobodnie zarządzać i generować w dowolnym momencie najbardziej pożądane statystyki i raporty.

5. E-commerce

Przyszłość tradycyjnego handlu detalicznego wiąże się z prowadzeniem wielokanałowej sprzedaży. To nie tylko odpowiedź na oczekiwania konsumentów, ale także większa sprzedaż i łatwiejsza dystrybucja produktów. Większość klientów oczekuje bezproblemowej obsługi odbioru zamówień i zwrotów, której mogą dokonać w tradycyjnym sklepie. Rozwiązania POS powinny umożliwić takie działania, aby bezkolizyjnie zapewniać obieg towarów. Wielokanałowa sprzedaż wspierana przez POS jest prosta w zarządzaniu oraz gwarantuje kontrolę nad każdym sprzedanym artykułem.

Wielofunkcyjne i niezawodne

Sklepowe systemy POS to już nie tylko urządzenia obsługujące finalną sprzedaż, ale przede wszystkim wielofunkcyjne narzędzia do przetwarzania danych. Ich wykorzystanie ma nie tylko realny wpływ na zwiększenie sprzedaży, ale pozwala szybciej i łatwiej obsłużyć klientów. Zastosowanie sklepowych systemów POS, znacząco podnosi konkurencyjność firmy na tle innych. Dysponując powyższymi funkcjonalnościami pozwolimy rozwijać się przedsiębiorstwu – dając mu nowe możliwości ekspansji rynku.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do przeczytania

PIM – Product Information Management – 10 najczęstszych pytań!

RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.

Czytaj więcej >

Jak wdrożenie w sklepie RFID może zwiększyć sprzedaż?

RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.

Czytaj więcej >