System WMS czyli skuteczna optymalizacja procesów magazynowych
System WMS to program do zarządzania ruchem produktów w magazynach, wykorzystywany w szeroko rozumianej logistyce. Szczególnym zadaniem realizowanym w ramach systemów WMS jest bezbłędna lokalizacja towarów oraz kontrola przebiegu obrotu magazynowego. Za pomocą systemu WMS możliwa jest kontrola ilościowa i asortymentowa przyjmowanego do magazynu towaru, np. pod kątem zgodności dostawy
z dokonanym wcześniej zamówieniem.
Optymalizacje procesów magazynowych
Systemy WMS doskonale sprawdzają się w centrach logistycznych, gdzie ruch towarów jest intensywny i ciągły. Zwłaszcza gdzie w jednym czasie następuje zarówno przyjęcie towaru, jak i wysyłka. Dlatego skoordynowanie ruchu towarów wymaga automatyzacji operacji zachodzących w systemie, przy możliwości skontrolowania ich prawidłowości w każdym momencie – bez konieczności żmudnego przeliczania partii towarów na regałach magazynowych.
Istotną rolę dla usługodawców logistycznych może stanowić możliwość planowania wysyłek z magazynu w taki sposób, aby zoptymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów, a także skrócić czas magazynowania
i obniżyć w ten sposób koszty „zamrożenia” kapitału obrotowego. Oznacza to, że system WMS można odpowiednio zintegrować z innymi systemami wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwa w sferze logistyki.
Co dokładnie zyskujemy dzięki wdrożeniu systemu WMS?
- Pełną kontrolę przyjęć i wydań produktów na magazynie
- Identyfikację produktu na konkretnych lokalizacjach składowania i strefach magazynu
- Elektroniczny obieg dokumentów magazynowo – sprzedażowych wraz z pełnym rozliczeniem finansowym
- Kompletację zamówień, dzięki użyciu kodów kreskowych, jak i przypisanych zadań do danego pracownika
- Pracę online – wszystkie operacje odbywają się w czasie rzeczywistym
- Dostęp do Dashboardu managerskiego
WMS to gwarancja szybkości działań i dokładności, co jest niezwykle ważne przy licznych przyjęciach
i wydaniach. Pozwala bowiem uniknąć pomyłek, które mogą doprowadzić do strat finansowych
i wizerunkowych.
Z czym najczęściej mamy problemy? A co rozwiąże system WMS?
- Sprzedaż produktu, którego nie ma w magazynie – niestety zdarza się to dość często. Ale z WMS możliwa jest systemowa wymiana danych o dostępności i nadzór nad stanami magazynowymi. System zapewnia stały dostęp do aktualnych danych.
- Drukowanie zamówień to żmudny i obciążający pracowników proces. W WMS wszystkie zadania można łatwo wykonać w aplikacji mobilnej. Automatyzacja wymiany informacji pozwala znacznie zwiększyć liczbę wysyłanych zamówień.
- Proces kompletacji, poszukiwanie produktu, błądzenie między regałami z WMS będzie pieśnią przyszłości. Zamiast tego możesz liczyć na marszrutę, podpowiedź systemową i lokalizację konkretnego produktu. WMS zarządza całym procesem kompletacji – nic nie jest pozostawione przypadkowi, a każde przejście magazyniera jest wykorzystane maksymalnie efektywnie.
- Zamieszanie wśród pracowników, co mają wykonywać a czytelny podział zadań i ich czas realizacji. System pozwala monitorować wydajność pracy i dzięki temu optymalizować jej podział, uwzględniając umiejętności konkretnego pracownika na danym stanowisku.
- Podział przestrzeni na strefy magazynowe, przypisane poszczególnym etapom przyjęcia i rozładunku towaru czy kompletacji i pakowania. Dodatkowo wszystkie paczki są odpowiednio oznaczone, a aplikacja stale monitoruje ilość danego towaru w obszarze całego magazynu, co w przypadku braku towaru na półce umożliwia szybkie przejście np. do innej strefy z danym produktem.
Przyszłość rynku usług WMS
i średnich przedsiębiorstwach, gdzie czas to pieniądz, a jakość produktu idzie w parze z jakością usług pakowania i przesyłki na czas. Dzięki oprogramowaniu WMS wprost mierzymy efektywność naszych pracowników jak i całą ścieżkę realizacji zamówienia, a co za tym idzie odpowiednio kontrolujemy rzeczywisty stan magazynowy.
Więcej do przeczytania
Zastosowania KAS Samoobsługowych w branży retail: Kasa Samoobsługowa – przyszłość czy teraźniejszość?
W ostatnich latach technologia KAS (Kasa Samoobsługowa) zyskuje na popularności w branży retail. Coraz więcej sklepów decyduje się na wprowadzenie samoobsługowych punktów kasowych, co staje się nie tylko odpowiedzią na potrzeby klientów, ale również próbą zwiększenia efektywności operacyjnej.
PIM – Product Information Management – 10 najczęstszych pytań!
RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.
Jak wdrożenie w sklepie RFID może zwiększyć sprzedaż?
RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.