System WMS czyli skuteczna optymalizacja procesów magazynowych
System WMS to program do zarządzania ruchem produktów w magazynach, wykorzystywany w szeroko rozumianej logistyce. Szczególnym zadaniem realizowanym w ramach systemów WMS jest bezbłędna lokalizacja towarów oraz kontrola przebiegu obrotu magazynowego. Za pomocą systemu WMS możliwa jest kontrola ilościowa i asortymentowa przyjmowanego do magazynu towaru, np. pod kątem zgodności dostawy
z dokonanym wcześniej zamówieniem.
Optymalizacje procesów magazynowych
Co dokładnie zyskujemy dzięki wdrożeniu systemu WMS?
- Pełną kontrolę przyjęć i wydań produktów na magazynie
- Identyfikację produktu na konkretnych lokalizacjach składowania i strefach magazynu
- Elektroniczny obieg dokumentów magazynowo – sprzedażowych wraz z pełnym rozliczeniem finansowym
- Kompletację zamówień, dzięki użyciu kodów kreskowych, jak i przypisanych zadań do danego pracownika
- Pracę online – wszystkie operacje odbywają się w czasie rzeczywistym
- Dostęp do Dashboardu managerskiego
Z czym najczęściej mamy problemy? A co rozwiąże system WMS?
- Sprzedaż produktu, którego nie ma w magazynie – niestety zdarza się to dość często. Ale z WMS możliwa jest systemowa wymiana danych o dostępności i nadzór nad stanami magazynowymi. System zapewnia stały dostęp do aktualnych danych.
- Drukowanie zamówień to żmudny i obciążający pracowników proces. W WMS wszystkie zadania można łatwo wykonać w aplikacji mobilnej. Automatyzacja wymiany informacji pozwala znacznie zwiększyć liczbę wysyłanych zamówień.
- Proces kompletacji, poszukiwanie produktu, błądzenie między regałami z WMS będzie pieśnią przyszłości. Zamiast tego możesz liczyć na marszrutę, podpowiedź systemową i lokalizację konkretnego produktu. WMS zarządza całym procesem kompletacji – nic nie jest pozostawione przypadkowi, a każde przejście magazyniera jest wykorzystane maksymalnie efektywnie.
- Zamieszanie wśród pracowników, co mają wykonywać a czytelny podział zadań i ich czas realizacji. System pozwala monitorować wydajność pracy i dzięki temu optymalizować jej podział, uwzględniając umiejętności konkretnego pracownika na danym stanowisku.
- Podział przestrzeni na strefy magazynowe, przypisane poszczególnym etapom przyjęcia i rozładunku towaru czy kompletacji i pakowania. Dodatkowo wszystkie paczki są odpowiednio oznaczone, a aplikacja stale monitoruje ilość danego towaru w obszarze całego magazynu, co w przypadku braku towaru na półce umożliwia szybkie przejście np. do innej strefy z danym produktem.
Przyszłość rynku usług WMS
i średnich przedsiębiorstwach, gdzie czas to pieniądz, a jakość produktu idzie w parze z jakością usług pakowania i przesyłki na czas. Dzięki oprogramowaniu WMS wprost mierzymy efektywność naszych pracowników jak i całą ścieżkę realizacji zamówienia, a co za tym idzie odpowiednio kontrolujemy rzeczywisty stan magazynowy.
Więcej do przeczytania

Wyzwania i szanse skutecznego ERP w logistyce 4.0
Skuteczne systemy ERP to podstawa funkcjonowania nowoczesnej firmy. Zastosowanie podejścia Logistyki 4.0, może spowodować przewagę w biznesie. Podejście to pozwala na szeroką wymianę danych między procesami, a także wykorzystywanie danych jeszcze efektywniej. Mocny wzrost rynku otwiera przed nami nowe drzwi, przez które wystarczy przejść.

Dyrektywa Omnibus – nowe wymogi zarządzania promocjami!
Dyrektywa Omnibus powstała wskutek unijnej inicjatywy Nowego Ładu Konsumenckiego z 2019 roku i wejdzie w życie 28 maja 2022 r. Do tego czasu, kraje członkowskie UE muszą się dostosować, w tym Polska. Celem dyrektywy Omnibus jest próba zapewnienia większej ochrony konsumentom, poprzez zmuszenie przedsiębiorców do prowadzenia przejrzystej i sprawiedliwej polityki cenowej w ramach rynku Unii Europejskiej.

Click & Collect w praktyce
Polski rynek e-commerce jeszcze nigdy nie rozwijał się tak dynamicznie. W trakcie pandemii do wirtualnych zakupów przekonało się wielu konsumentów, którzy coraz więcej swoich potrzeb realizują w sieci. Szybki rozwój sektora wspomaga wiele nowych rozwiązań i udogodnień, które mają połączyć tryb online z trybem offline. Odpowiedzią ma być coraz popularniejsza formuła zakupowa Click & Collect, która przynosi wiele korzyści obu stronom transakcji. Jak w praktyce wygląda to rozwiązanie i czy ma szanse na większy udział w rynku e-commerce?