System WMS czyli skuteczna optymalizacja procesów magazynowych

System WMS to program do zarządzania ruchem produktów w magazynach, wykorzystywany w szeroko rozumianej logistyce. Szczególnym zadaniem realizowanym w ramach systemów WMS jest bezbłędna lokalizacja towarów oraz kontrola przebiegu obrotu magazynowego. Za pomocą systemu WMS możliwa jest kontrola ilościowa i asortymentowa przyjmowanego do magazynu towaru, np. pod kątem zgodności dostawy
z dokonanym wcześniej zamówieniem.

Optymalizacje procesów magazynowych

Systemy WMS doskonale sprawdzają się w centrach logistycznych, gdzie ruch towarów jest intensywny i ciągły. Zwłaszcza gdzie w jednym czasie następuje zarówno przyjęcie towaru, jak i wysyłka. Dlatego skoordynowanie ruchu towarów wymaga automatyzacji operacji zachodzących w systemie, przy możliwości skontrolowania ich prawidłowości w każdym momencie – bez konieczności żmudnego przeliczania partii towarów na regałach magazynowych.  Istotną rolę dla usługodawców logistycznych może stanowić możliwość planowania wysyłek z magazynu w taki sposób, aby zoptymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów, a także skrócić czas magazynowania i obniżyć w ten sposób koszty „zamrożenia” kapitału obrotowego. Oznacza to, że system WMS można odpowiednio zintegrować z innymi systemami wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwa w sferze logistyki. 

Co dokładnie zyskujemy dzięki wdrożeniu systemu WMS?

 • Pełną kontrolę przyjęć i wydań produktów na magazynie 
 • Identyfikację produktu na konkretnych lokalizacjach składowania i strefach magazynu 
 • Elektroniczny obieg dokumentów magazynowo – sprzedażowych wraz z pełnym rozliczeniem finansowym 
 • Kompletację zamówień, dzięki użyciu kodów kreskowych, jak i przypisanych zadań do danego pracownika 
 • Pracę online – wszystkie operacje odbywają się w czasie rzeczywistym 
 • Dostęp do Dashboardu managerskiego 
WMS to gwarancja szybkości działań i dokładności, co jest niezwykle ważne przy licznych przyjęciach i wydaniach. Pozwala bowiem uniknąć pomyłek, które mogą doprowadzić do strat finansowych i wizerunkowych. 

Z czym najczęściej mamy problemy? A co rozwiąże system WMS?

 • Sprzedaż produktu, którego nie ma w magazynie – niestety zdarza się to dość często. Ale z WMS możliwa jest systemowa wymiana danych o dostępności i nadzór nad stanami magazynowymi. System zapewnia stały dostęp do aktualnych danych. 
 • Drukowanie zamówień to żmudny i obciążający pracowników proces. W WMS wszystkie zadania można łatwo wykonać w aplikacji mobilnej. Automatyzacja wymiany informacji pozwala znacznie zwiększyć liczbę wysyłanych zamówień. 
 • Proces kompletacji, poszukiwanie produktu, błądzenie między regałami z WMS będzie pieśnią przyszłości. Zamiast tego możesz liczyć na marszrutę, podpowiedź systemową i lokalizację konkretnego produktu. WMS zarządza całym procesem kompletacji – nic nie jest pozostawione przypadkowi, a każde przejście magazyniera jest wykorzystane maksymalnie efektywnie. 
 • Zamieszanie wśród pracowników, co mają wykonywać a czytelny podział zadań i ich czas realizacji. System pozwala monitorować wydajność pracy i dzięki temu optymalizować jej podział, uwzględniając umiejętności konkretnego pracownika na danym stanowisku. 
 • Podział przestrzeni na strefy magazynowe, przypisane poszczególnym etapom przyjęcia i rozładunku towaru czy kompletacji i pakowania. Dodatkowo wszystkie paczki są odpowiednio oznaczone, a aplikacja stale monitoruje ilość danego towaru w obszarze całego magazynu, co w przypadku braku towaru na półce umożliwia szybkie przejście np. do innej strefy z danym produktem.  

Przyszłość rynku usług WMS

Oczekuje się, że rynek usług WMS z roku na rok będzie rósł w coraz większym tempie. Potrzeba zwiększonej wydajności, rotacja pracowników, zwiększająca się ilość współpracujących ze sobą magazynów, aktualizacje danych w wielu lokalizacjach jednocześnie to główne czynniki zwiększające popyt na usługi WMS. Rosnące wykorzystanie oprogramowania WMS prowadzi do rosnącego zapotrzebowania na usługi zapewniające jego sprawne działanie. Zainteresowanie systemem WMS już nie tylko cieszy się w dużych firmach i globalnych centralach logistycznych, ale też staje się coraz bardziej popularne w małych
i średnich przedsiębiorstwach, gdzie czas to pieniądz, a
 jakość produktu idzie w parze z jakością usług pakowania i przesyłki na czas. Dzięki oprogramowaniu WMS wprost mierzymy efektywność naszych pracowników jak i całą ścieżkę realizacji zamówienia, a co za tym idzie odpowiednio kontrolujemy rzeczywisty stan magazynowy.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do przeczytania

Szansa na dofinansowanie dla firm z województwa! – Przemysł 4.0

Automatyzacja w nowoczesnej firmie to kluczowy element strategii biznesowej, kształtujący jej efektywność i konkurencyjność. Zautomatyzowane procesy przynoszą oszczędności czasu i zasobów, podnosząc produktywność pracowników i redukując koszty. Jednak warto zauważyć, że teraz jest szczególnie korzystny moment na automatyzację, dzięki dostępnym dofinansowaniom. Województwo Łódzkie oferuje przedsiębiorcom nawet 1 mln zł wsparcia na modernizację i robotyzację działań w kierunku Przemysłu 4.0.

Czytaj więcej >

Jaki sklep internetowy wybrać przy prowadzeniu działalności?

Jeśli prowadzisz działalność e-commerce, musisz wybrać odpowiedni sklep internetowy. W Polsce działa już ponad 55 tysięcy sklepów online, a popularność zakupów online rośnie. Sprawdź do czego musisz się przygotować oraz jakie najlepsze narzędzia wybrać, aby skalować swój biznes na dzisiejszym rynku. Na co zwrócić uwagę, aby odnieść sukces.

Czytaj więcej >

Opinie klientów Zalando – główne czynniki zadowolenia

Opinie klientów od lat kształtują popularności sklepów Internetowych. Każdy człowiek poszukujący przedmiotów do kupienia zwraca uwagę właśnie na opinie. To właśnie opinie kształtują w konsumentach lojalność oraz zachęcają innych do zakupu. Firma Zalando to jeden z największych sklepów w Europie gromadzący tysiące opinii. Sprawdź jakie czynniki wpływają na zadowolenie Klientów właśnie w niej!

Czytaj więcej >