Jak wybrać i wdrożyć system wspierający ERP w swojej firmie

Prowadzenie przedsiębiorstwa od zawsze wymagało przemyślanego planu działania i odpowiednich narzędzi. Równolegle z biegiem lat, i przyśpieszającym rozwojem gospodarczym wzrastała potrzeba opracowania rozbudowanych systemów do zarządzania firmą. W momencie pojawienia się zaawansowanej elektroniki, otworzyły się całkowicie nowe drzwi do świata kalkulacji i kontroli przedsiębiorstw. Nadszedł czas na zaawansowany system wspierający ERP.

Wsparcie ma swoją historię

W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku pojawiły się pierwsze aplikacje, które wspierały zarządzanie przedsiębiorstwem. Były to programy bardzo proste, głównie do zarządzania gospodarką magazynową, czyli określaniem stanów magazynowych. Dzięki prężnie rozwijającej się elektronice, która pozwalała na coraz to większą liczbę skomplikowanych obliczeń, pojawiły się bardziej rozbudowane systemy wspierające do planowania zapasów i materiałów ukierunkowane na procesy produkcyjne. Otworzyło to możliwość prowadzenia rozbudowanych analiz i statystyk, a także planowanie produkcji za pomocą programów komputerowych. W latach osiemdziesiątych wraz z postępem w programowaniu dochodziło do rozwijania systemów o nowe funkcjonalności. Skutkowało to stworzeniem pierwszych wersji systemów wspierających ERP (ang. Enterprise Resource Planning), czyli nic innego jak systemów do planowania zasobów przedsiębiorstwa.

Charakterystyka ERP

System wspierający ERP charakteryzuje się kompleksowością rozwiązań. Łączy on w sobie wszystkie procesy i zdarzenia zachodzące w organizacji, począwszy od produkcji danego dobra przez jego sprzedaż, aż po dystrybucję zamówień do klientów. Ujednolica on wyniki i statystyki w firmie, co pomaga rozumieć dane wszystkim pracownikom, a także synchronizuje prace.

Występują dwa rodzaje systemów wspierających: modułowy i zintegrowany. Ten pierwszy to rozwiązanie składające się z niezwiązanych ze sobą aplikacji, czasami pochodzących od różnych producentów. Ale pozwalające im współpracować. Współpraca polega na wymianie danych, bądź pobierania danych z jednych do drugich, a następnie optymalizowania ich na potrzeby danej aplikacji. Drugą, znacznie lepszą opcją, jest system wspierający zintegrowany. Jak sama nazwa wskazuje jego elementy są połączone, czyli korzystają ze wspólnej bazy danych w czasie rzeczywistym. Pozwala to unikać błędów w synchronizacji danych, które mogą skutkować problemami z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Na przykład mogą powodować zakrzywianie realizmu danych.

Postaw na system wspierający Bastion ERP

Rozwiązanie proponowane przez LSI Software to połączenie wielu lat pracy z klientami oraz ogromnego doświadczenia firmy. Pozwoliło to na stworzenie wyjątkowego systemu wspierającego jakim jest Bastion ERP. Zastosowanie systemu wspierającego ERP Bastion, pozwoli Ci rozwinąć twój biznes. Jakie najważniejsze korzyści można dzięki niemu zyskać?

  • Rozbudowany system raportowania – to kompleksowy wgląd do stanu finansowego firmy, gromadzenie rejestrów zakupu i sprzedaży oraz złożone analizy handlowe;
  • Rozbudowane kartoteki towarów – przegląd całej gamy produktowej, wraz ze szczegółowymi danymi o produktach;
  • Monitorowanie efektywności handlowców – system pozwoli na wprowadzenie rankingów, czy też weryfikowanie danych sprzedażowych;
  • Centralna baza klientów i dostawców – stworzenie szczegółowej bazy wraz z przypisanymi cennikami jest bardzo proste, rozwiązanie pozwala również na dodanie szczegółów jak skany dokumentów firmowych;

Praktycznie nieograniczone możliwości systemu wspierającego ERP udowadniają, że dzięki automatyzacji i elastyczności, a także odpowiedniej kontroli danych można jeszcze bardziej redukować koszty operacyjne i prowadzić odważniejszą ekspansję rynkową na jeszcze większą skalę niż kilka lat temu. Tylko firmy umiejętnie korzystające z nowych technologii i wdrażające system wspierający zyskają przewagę nad konkurencją. Ale także zabezpieczą swoją przyszłość w biznesie.

Jak przygotować się na wdrożenie Bastion ERP?

Wbrew pozorom wdrożenie nowego systemu wspierającego w firmie jest bardzo proste. Zaczynając od podstaw powinniśmy uporządkować procesy i dokumenty w przedsiębiorstwie. To klucz do sukcesu. Następnie zgłoś się do specjalistów LSI Software, którzy profesjonalnie zaprojektują procesy wdrożeniowe i odpowiedzą na wszystkie pytania, które pojawią się po drodze. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informatyczne firmy, to odpowiedni czas na nowy sprzęt. Pozwoli on jeszcze efektywniej pracować i oszczędzać czas twoich pracowników. W kolejnym etapie profesjonaliści wdrożą system. Następnie rozpoczną jego testy, aby być pewnym, iż nie występują żadne błędy i nie pojawiają się niespodziewane problemy w jego funkcjonowaniu. Po przetestowaniu system ERP będzie gotowy do pracy, żeby zwiększać zyski twojej firmy! Ostatnim etapem są szkolenia pracowników, aby poznali oni moc i korzyści jakie zyskają dzięki Bastion ERP. 

Krok naprzód

Każda nowoczesna firma stawia na system wspierający ERP. Jego zastosowanie gwarantuje podniesienie jakości pracy oraz poprawę funkcjonowania na wszystkich płaszczyznach prowadzenia przedsiębiorstwa. Ujednolicenie systemu w firmie gwarantuje również przejrzystość pracy, a wspólna firmowa baza danych pozwala na obrót dokumentami jeszcze szybciej, co skutkuje przyśpieszeniem poszczególnych procesów jak realizacja zamówień czy zleceń. Ilość i jakość korzyści stanowczo przewyższa koszt samego wdrożenia systemu wspierającego. Definitywnie jest to rozwiązanie, które trzeba mieć!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do przeczytania

PIM – Product Information Management – 10 najczęstszych pytań!

RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.

Czytaj więcej >

Jak wdrożenie w sklepie RFID może zwiększyć sprzedaż?

RFID (Radio-Frequency Identification) to technologia automatycznej identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą fal radiowych. W skrócie, systemy RFID umożliwiają bezprzewodowe odczytywanie danych przechowywanych na tagach RFID, które są przyczepione do różnych przedmiotów lub wbudowane w nie. Tagi RFID zawierają unikalny identyfikator, który może być odczytany przez czytnik RFID za pomocą fal radiowych.

Czytaj więcej >